Ispitni zadatak

Ispit

Ispit iz predmeta Arhitektonske repezentacije 2 služi da proveri stečeno znanje iz poznavanja rada u programu 3ds Max, kao i teorijsku osnovu za rad u datoj oblasti. Ispit se sastoji od praktičnog i usmenog dela i nosi ukupno 30 poena. Zadatak se šalje na mejl adresu reprezentacije2@gmail.com u formi koja je opisana u daljem tekstu.

Praktični deo

Praktični deo ispita sastoji se od slanja projekta enterijera i projekta eksterijera, na kojima se radilo tokom semestra. Slanje se vrši putem e-maila. U okviru svakog projekta treba da se pronađu:

  • Scene u Max-u i Twinmotion-u
  • Renderi i referentne slike
  • Plakat

U narednim delovima, svaki od ovih segmenata će biti dodatno objašnjen.

Arhivirana scena

Arhivirana scena predstavlja adekvatno sačuvanu scenu sa geometrijom dodatno pripremljenom za proces renderovanja. Geometrija koja je izmodelovana tokom semestra bi trebala da se koriguje na osnovu komentara dobijenih od strane predmetnih asistenata. Svi aspekti koji su uzimani u obzir tokom prethodnih slanja, treba i ovde da se ispoštuju, a među kojima su:

  • adekvatno imenovanje elemenata u sceni – na osnovu onoga šta geometrija predstavlja
  • adekvatno attach-ovanje delova jednog elementa
  • adekvatno grupisanje više elemenata koji pripadaju jednoj celini
  • adekvatno optimizovanje scene – obraćati pažnju da elementi nemaju premali ili prevelik broj poligona
  • adekvatno modelovanje scene – postojanje neophodnog broja elemenata u sceni, njihovo pozicioniranje i gabaritno usaglašavanje sa referentnom slikom
  • adekvatan osvrt na detalje – uzimanje u obzir svih specifičnosti svakog od elemenata u sceni i posvećivanje pažnje da se to na najbolji način predstavi u odnosu na referentnu sliku i sve prethodno iznete aspekte

Tako pripremljena geometrija treba da se pripremi za proces renderovanja. Data priprema se sastoji od podešavanja vrednosti parametara svetla, materijala i podešavanja za proces renderovanja. Render bi trebalo što više da odgovara referentnoj slici – modelovanje zidova za scenu enterijera, postavka osvetljenja na lampama u enterijeru, ubacivanje HDRI mape u scene eksterijera, generisanje  realističnih materijala sa pravilnim tipom UVW mapa.

Nakon ubacivanja geometrije, potrebno je podesiti vrednosti parametara kako bi se dobio adekvatan render, o čijim specifikacijama će biti reči u narednom delu. Scena koja ima pripremljenu geometriju i podešene vrednosti parametara za render se čuva odlaskom na opciju Archive (za verziju Maxa 2023) i kao takva čini jedan od tri  priloga za slanje.

Scena eksterijera

Scenu eksterijera čini jednoporodični stambeni objekat i njegova neposredna okolina. Neposrednu okolinu čini teren, zelenilo i/ili okolni objekti. Objekat i neposredna okolina treba da budu dovoljne složenosti, te je pre procesa modelovanja potrebno da ih odobri predmetni asistent.

Proces modelovanja ne mora da bude vidno strukturiran tj. nije potrebno očuvati liste modifajera. Međutim, kako bi bilo moguće zaobići eventualna nepoklapanja izgleda scena u različitim verzijama 3ds Maxa, poželjno je da svaka geometrija na kraju procesa modelovanja bude pretvorena u Editable poly. Proces pretvaranja podrazumeva da se krajnje izmodelovana geometrija selektuje, i nakon pritiska na desni klik miša, odabere opcija Convert to i onda Editable Poly.

Što se tiče imenovanja i strukturiranja modelovane geometrije (ono što se vidi u Scene Explorer), predlog je da se svaka geometrija koja pripada jednom elementu i koja je od jednog materijala attachuje u jedan Editable Poly (npr. svi metalni profili nekog staklenog portala mogu da se attachuju u jedan Editable Poly koji čini okvir prozora. Svi zidovi u prizemlju mogu da se attachuju u jedan Editable Poly koji se zove zidovi). Objekti koji su različitog materijala trebaju da budu detachovani, odn. da su nezavisni jedni od drugih (npr. prozor bi trebao da se razdvoji na 2 objekta – staklo i ram).

Više Editable Poly geometrija od istog materijala mogu da se grupišu unutar grupe koja nosi naziv materijala od kog je data geometrija (Više okvira prozora može da se grupiše ili attachuje kao metal, više različitih zidova može da se grupiše kao malter ili kamen i slično).

U .max fajlu neophodno je da se nalaze referentne linije osnova i izgleda koje su importovane iz AutoCAD ili sličnog softvera. AutoCAD podloge imenovati prema svojoj funkiciji (npr. podloga osnova prizemlja).

Prilikom rada neophodno je obratiti pažnju na optimizaciju broja poligona u sceni (u .max fajlu).

Renderi i referentne slike

Render, kao 2D, rasterski prikaz scene treba da ispuni nekoliko aspekata, a to su:

  • adekvatna veličina
  • adekvatna kompozicija
  • adekvatna osvetljenja
  • adekvatna materijalizacija

Render treba da bude urađen sa velikim brojem piksela i to 1920 x 1080. Ako se odnos strana (aspect ratio) menja, to uraditi tako da nijedna strana ne izlazi van zadatih granica. Kompozicija rendera je jako bitna i zavisi od kadriranja scene putem kamere. Predlog je da vašu scenu kadrirate na osnovu referentne slike. Što se tiče osvetljenja, jako je bitno imati dovoljnu količinu svetla u sceni, odnosno da nijedan deo scene ne bude previše taman niti previše svetao – izbegavati postojanje skroz belih ili skroz crnih piksela. Moguće je koristiti referentnu sliku kao vodič za podešavanje svetla u sceni. Po pitanju materijalizacije, minimalno je potrebno uraditi clay render sa običnim svetlim materijalom (izbegavati skroz belu kao diffuse boju) i uraditi podesiti da se vide stakla i neravnine (bump mape).

Potrebno je napraviti barem jedan render enterijera i jedan render eksterijera za finalnu predaju, a poželjno je i po dva. Za svaki render koji je urađen na osnovu referentne slike, priložiti i datu sliku.

Potrebno je predati 2 scene u Twinmotion-u (posebne scene za enterijer i eksterijer).

Renderi i referentne slike zapakovane u jedan folder, čine drugi od tri priloga za slanje nakon čega je potrebno pripremiti plakat.

Plakat

Za pravljenje plakata ponuđeni su template fajlovi – posebno za enterijer i posebno za eksterijer – u koje je potrebno da ubacite vaše rendere i odgovarajuće referentne slike u polja predviđena za njih. Ako vaši renderi imaju drugačiji odnos stranica od onog ponuđenog sa 1920 x 1080, nakon pozicioniranja rendera treba obrisati bele pravougaonike koji se nalazi iza rendera. Svaki plakat sadrži i tekstualne delove koje je potrebno popuniti. Nakon što je plakat pripremljen, sačuvati ga kao pdf. Takvi plakati biće spojeni u jedan katalog vaših radova, koji će poslužiti ostalima na uvid te je potrebno potruditi se da ima najveći mogući kvalitet. Plakati treba da se zapakuju u folder i zajedno sa folderom arhivirane scene i folderom sa renderima i referentnim slikama čine kompletnu dokumentaciju za slanje.

Template za plakat se može preuzeti sa linka: https://drive.google.com/drive/folders/1oqLDlv4yY49hrtZcS08FakQONMiUMYl4?usp=sharing

Nakon uređivanja plakata sačuvati ga u .pdf formatu.

Rok za predaju

Fajlovi se šalju mejlom na adresu reprezentacije2@gmail.com sa imenom asistenta u opisu (subject delu) mejla. Ukoliko veličina fajlova prevazilazi mogućnost slanja fajlova uobičajnim dodvanjem (attachment), fajlovi se mogu poslati putem sajta www.wetransfer.com.

Fajlovi se šalju najkasnije dva dana pre zvaničnog termina održavanja ispita. Studenti koji žele da polažu ispit u januarskom (prvom) terminu ispitnog roka, radove treba da predaju najkasnije do 17.1. do 23:59. Studenti koji žele da polažu ispit u februarskom (drugom) terminu ispitnog roka, radove treba da predaju najkasnije do 31.1. do 23:59.

Zbog postavke prvog termina ispita tako rano u toku ispitnog roka, odlučeno je da se dodatnih 5 bodova dodeljuje ako se radovi predaju u bilo kom od ova dva ispitna roka (januarski ili februarski). Nakon što su fajlovi poslati, biće pregledani, nakon čega će biti održan usmeni deo ispita.

Usmeni deo

Usmeni deo ispita je obavezan i potrebno da dođe svaki student lično i u razgovoru sa predmetnim nastavnicima pojasni tok rada na svom projektu, način njegove izrade kao i krajnje rezultate.